«Շուկայավարման և բրենդավորման» դասընթաց և «Փորձի փոխանակման այց Տավուշի մարզ»
Սույն թվականի մայիսի 14-ին «Փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացման ազգային կենտրոնի» (SME DNC) հետ համատեղ Մեղրիի ագարակատերերի համար իրականացվեց «Շուկայավարում և բրենդավորում» թեմայով դասընթաց: CARD հիմնադրամի «Շուկաներ Մեղրիի համար» (M4M) ծրագրի և SME DNC միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագրով որոշում էր կայացվել համատեղ դասընթաց և փորձի փոխանակման այց իրականացնել Մեղրիի տարածաշրջանի ագարակատերերի համար: Դասընթացի թեմայի ընտրությունը պատահական չէր. այն ընտրվել էր M4M ծրագրի շրջանակում իրականացված նախորդ Business to Business (B2B) հանդիպումների[1] արդյունքների և “I-Consulting”-ի կողմից անցկացված հարցումների հիման վրա: Նշենք, որ այս հարցումները անցկացվել են սուպերմարկետներում և նպատակ են հետապնդել դիտարկել չրարտադրության հետ կապված սպառողական նախասիրությունները: Վերոնշյալ դասընթացն անցկացնելու համար հատուկ հրավիրվել էր «Հայաստանի տեղական արտադրության և ապրանքանիշների զարգացման» ծրագրի գլխավոր խորհդատու պարոն Ակիհիրո Ցուկամոտոն: Պարոն Ցուկամոտոն ներկայացրեց խմբային շուկայագիտության ընդհանուր հայեցակերպերը և դրանց կիրառման հնարավոր հարթակները: Փորձագետը նաև ընդգծեց բրենդավորման կարևորությունը և գործառական նշանակությունը: Մեկօրյա դասընթացի ընթացքում պարոն Ցուկամոտոն ներկայացրեց նաև աշխատանքային գործընթացի կազմակերպման 5 S մեթոդը, որը հիմնականում վերաբերում է աշխատանքի ավելի կենտրոնացված և համակարգված ընթացքին, ձեռնահասությունների ընդլայնմանը և ռեսուրսների վատնման նվազեցմանը: Այս սկզբունքը ի սկզբանե ճապոնական է և մեծ կիրառություն է ստացել ամբողջ աշխարհում: Հարցուպատասխանի ժամանակ ագարակատերերը հնարավորություն ունեին տեղում հանդես գալ հարցերով և ստանալ պատասխաններ պարոն Ցուկամոտոյից: Նույն օրը ագարակատերերը մեկնեցին Տավուշի մարզի Իջևան քաղաք՝ շարունակելու ծրագիրը փորձի փոխանակման այցով: Այս այցը կազմակերպվել է SME DNC Տավուշի և Սյունիքի տարածաշրջանային գրասենյակների համագործակցության արդյունքում՝ M4M և SME DNC միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագրի համատեքստում: Փորձի փոխանակման այս այցի հիմնանպատակն էր բացահայտել, թե ինչ տեսակի աջակցություն կարող է ցուցաբերել SME DNC Սյունիքի գրասենյակը փոքր և միջին ձեռնարկատիրության խթանման գործում: Այս միջոցառման նպատակներից էր նաև տարածաշրջանի ձեռներեցներին ներակայացնել հաջողված գործարար նախագծերի փորձը, ոռոգման նորագույն տեխնոլոգիաները, ինչպես նաև չրի վերամշակման, փաթեթավորման, պիտակավորման և պահպանման եղանակները: Ագարակատերերի այցը սկսվեց “BagFruit” ՍՊԸ-ից, որը հիմնադրվել է SME DNC Սյունիքի գրասենյակի աջակցությամբ: Այն կարելի է համարել չրի հավաքակայանի ստեղծման հաջողված ծրագիր, որը գործում է համապատասխան բոլոր իրավական նորմերի, և որի անալոգը բացակայում է Մեղրիում: Ընդ որում ըստ նախորդ B2B հանդիպումների ընթացքում բարձրացված խնդիրների՝ այստեսակ հավաքակայանի հիմնումը Մեղրիում այսօր արդեն հրամայական է: Ինչպես նշեց Մեղրիի ագարակատերերից մեկը.
–        Սա հաջողված և իրատեսական նախագիծ է, և շատ օգտակար էր տեսնել այն սեփական աչքերով, որովհետև մեր հաջորդ քայլը կլինի նման հավաքակայանի ստեղծումը Մեղրիում:
Իջևանում ագարակատերերը այցելեցին տնային պայմաններում չրարտադրության կետեր և արքայանարնջի և թզի նոր այգիներ: Այս այցի նպատակն էր վերհանել Տավուշի և Սյունիքի արտադրանքի նմանություններն ու տարբերությունները: Ագարակատերերը նաև հնարավորություն ունեցան ծանոթանալ ժամանակակից տեխնոլոգիաներով ջերմատներին՝ այցելելով կաթիլային ոռոգման համակարգով աշխատող հիդրոպոնիկ ջերմատուն, որը նույնպես հիմնադրվել է SME DNC աջակցությամբ: Սա հնարավորություն ստեղծեց մտածել նոր, այլընտրանքային բիզնես մոդելների մասին: Ավելին, ագարակատերերը ականատեսը եղան, թե ինչպես են գործում ոլորտում փոքր ձեռնարկությունները հատկապես նոր պտղատեսակների՝ պիստակի և ձիթապտղի աճեցման գործում: Այս պտղատեսակները կարող են բավականին հարմարվողական և շահավետ լինել Մեղրիի տարածաշրջանում նույնպես: Փորձի փոխանակման այս այցը եզրափակվեց SME DNC Տավուշի գրասենյակ այցելությամբ, որտեղ գրասենյակի ներկայացուցիչները մասնակիցներին պատմեցին աջակցության բոլոր այն քայլերի մասին, որոնք ցուցաբերվել են տարածաշրջանի սկսնակ փոքր և միջին ձեռնակություններին: Միջոցառման ավարտին  Մեղրիի ագարակատերերին հաջողվեց ոչ պաշտոնական համաձայնության գալ Իջևանի գործընկերների հետ՝ թարմ մրգի և չրի հետագա մատակարման և վաճառքի ակնկալիքով:

Training on “Marketing and Branding” and “Experience Exchange Tour in Tavush Region” for Meghri Farmers
On May 16th, 2014 with the cooperation of “Small and Medium Entrepreneurship Development National Center” (SME DNC), training on “Marketing and Branding” was organized for Meghri farmers. According to the Memorandum of Understanding (MoU) between Center for Agribusiness and Rural Development (CARD) Foundation’s “Markets for Meghri” (M4M) project and SME DNC it was decided to mutually organize a training and an experience exchange tour for Meghri farmers. The topic of the training was not chosen accidentally: it was done based on the results of the previous B2B meetings[1] organized by M4M and market survey, conducted by “I-Consulting” LLC in cooperation with M4M project, that looked into practices of supermarkets and consumer preferences related to Meghri dried fruit production.
A special guest Mr. Akihiro Tsukamoto, Chief Advisor at the “Project of Development of Local Production and Promotion of Local Brands in Armenia”, was invited to conduct the abovementioned training. Mr. Tsukamoto presented the main concepts of group marketing and the platforms of its usage.  He also spoke about the importance of branding and the possibilities of its application. At the end of the one-day training Mr. Tsukamoto presented also “5 S: a Workplace Organization Method”. The 5S methodology refers to the creating of more focused and systematic flow of work, which concentrates on augmenting competence and lowering wastage of resources. It is originally a Japanese concept which has been profoundly applied in all sectors across the world. During the Q&A session farmers could raise their concerns and get prompt answers from Mr. Tsukamoto.
On the same day Meghri farmers left for Ijevan, Tavush Region for an “Experience Exchange Tour”. This tour was organized in cooperation with SME DNC Tavush and Syunik Regions’ representatives and M4M project in accordance with the Memorandum of Understanding signed between M4M and SME DNC. The main goal of this exchange tour was to show what kind of support SME DNC office in Syunik could bring for the establishment of small and medium businesses in the region. This event was also designed to show the best practices of successful business models, new technologies of irrigation and dried fruit processing, packaging, labeling, and storing.
Farmers started their tour by visiting “BagFruit” LLC which was established with the financial and cooperative support of SME DNC Tavush office. “BagFruit” is a successful business model of collection center for dried fruit on legal basis- a model missing in Meghri region. According to the debates during the previous B2Bs organized by M4M, this should be mandatory for Meghri dried fruit producers in the near future. As one of the Meghri farmers stated: “This is a real and acting model, and it is very useful to see it personally, as our next step will be to establish something similar in Meghri”. In Ijevan, farmers visited some home based dried fruit producers and new orchards of persimmon and fig. The aim of this visit was to see and compare home based production of Tavush and Meghri regions. Famers also had the chance to get familiarized with the new technologies of modern greenhouses, by visiting the hydroponic greenhouse with drip irrigation system, also established by the support of SME DNC. This visit gave them a chance to think about alternative business ideas. Moreover, Meghri farmers witnessed the functioning of other small businesses in the sphere of new varieties planting such as pistachio and olive, which can become a very adaptive and profitable business in Meghri region as well. The experience exchange tour was concluded with the visit to SME DNC Tavush office where the office representative presented the support processes which they have provided to the start-up small and medium businesses of the region.
By the end of the event, Meghri farmers could make some non-formal agreements with businessmen from Ijevan regarding the fresh and dried fruit delivery to Ijevan for further processing and selling.