2014թ. սեպտեմբերին «Շուկաներ Մեղրիի համար» ծրագիրն սկսեց իր համագործակցությունը «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» (ՀՊՆ) հասարակական կազմակերպության հետ: Սույն համագործակցության հիմնական նպատակն էր ներգրավել Մեղրիի երիտասարդ բնակչությանը ՀՊՆ-ի կողմից իրականացվող կարողությունների զարգացման և ֆինանսական իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված մի շարք ծրագրերում: Այս համատեղ ծրագրի հիմնանպատակն էր խթանել Մեղրիի տարածաշրջանի երիտասարդների ֆինանսների կառավարման կարողությունների զարգացմանը: Այդ իսկ պատճառով Մեղրիի երիտասարդների համար իրականացվել են բյուջեի, բիզնեսի պլանավորման, ֆինանսների կառավարման, վարկային միջոցների վերաբերյալ ժամանակակից, ոչ ֆորմալ դասընթացներ:
Այս տարածաշրջանում փոքր ագարակային տնտեսություններ ունեցողները չունեն անհրաժեշտ գիտելիքներ և հմտություններ սեփական ֆինանսական միջոցների կառավարման համար. դժվարանում են իրականացնել համապատասխան գործողություններ առ այն, թե ինչպես պետք է հաշվարկել միանգամյա և անկանոն եկամուտը, կազմակերպել կարճաժամկետ և երկարաժամկետ բյուջեն, արդյունավետ հաշվարկել վարկի տոկոսադրույքը, ինչպես նաև հարկային պարտավորությունները, կամ պարզապես ընկալել հիմնական տնտեսական և ֆինանսական եզրաբանությունը: Սա վերաբերում է նաև շրջանի երիտասարդ բնակչությանը. նրանք նույնպես չեն տիրապետում ֆինանսական գործիքների օգտագործման վերաբերյալ գիտելիքների: Այս հանգամանքն ի վերջո կարող է հանգեցնել ապագայում ռիսկային ֆինանսական որոշումների կայացմանը: Երեխաները մեծանում են ավելի ու ավելի խրթին պայմաններում: Գումարն ավելի քիչ տեսանելի է դառնում, վարկային հնարավորությունները ավելի դյուրին են, իսկ ֆինանսական ապրանքների ընտրությունը և բարդությունը այդ համատեքստում աճում է: Ներկայումս շատ կարևոր է, որ հատկապես հեռավոր շրջանների երիտասարդներին մատուցվեն համապատասխան գիտելիքներ, հմտություններ և վարքագծի կանոններ` երիտասարդ տարիքից լավ սպառողողական և ֆինանսական սովորույթների արմատավորման համար: Վերջինս չափազանց կարևոր է նրանց ապագա բարեկեցության հիմքերի կայացման համար:
Հաշվի առնելով վերոհիշյալ գործոնները` «Շուկաներ Մեղրիի համար» ծրագիրը ՀՊՆ-ի հետ համատեղ համարյա մեկ տարի իրականացնում է կարողությունների զարգացման և ֆինանսական իրազեկման բարձրացման ուսումնական ծրագիր Մեղրիի երիտասարդ բնակչության համար:
Այնուամենայնիվ, սա «Շուկաներ Մեղրիի համար» նախագծի միակ համագործակցությունը չէ այս ոլորտում: Հոկտեմբերի 28-31 «Շուկաներ Մեղրիի համար» ծրագիրը Հայաստանի Կենտրոնական բանկի, Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի, «Կամուրջ» ՈւՎԿ եւ «ՔԱՐԴ ԱգրոԿրեդիտ» ՈւՎԿ հետ համագործակցությամբ ուսումնական այց նախաձեռնեց Երևանում Մեղրիի պետական քոլեջի տասնվեց ուսանողների, դասախոսների, ինչպես նաև «Նախաձեռնություն և զարգացում» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների համար: Այդ չորսօրյա միջոցառման ընթացքում ուսանողները մասնակցեցին սեմինարներին և ուսումնական այցերին` հյուրընկալվելով վերոնշյալ կազմակերպությունների փորձագետների մոտ:
Առաջին օրը երիտասարդներն այցելեցին Հայաստանի Կենտրոնական բանկ: Այս այցի ընթացքում բանկի «Սպառողների իրավունքների պաշտպանության և ֆինանսական կրթության կենտրոնի» փորձագետներ Սոնա Լալայանը և Արթուր Փոքրիկյանը երիտասարդների համար դյուրընկալելի ձևով ներկայացրեցին Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսական համակարգի կառուցվածքը, բյուջեի պլանավորման մեխանիզմները, ակտիվների և պարտավորությունների կառավարումը, ինչպես նաև www.abcfinance.am կայքի «Ֆինանսական օգնական» և «Հաշվիչ» գործիքները: Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան գործնականում օգտագործելու «Բյուջեի պլանավորում», «Վարկ» և «Ավանդ» հաշվիչները: Նրանք նաև կարողացան ծանոթանալ ՀՀ Կենտրոնական բանկի պատմությանը, դրա գործառույթներին, հայկական արժույթի պատմությանն և այլ հարակից թեմաներին:
Երկրորդ օրը մասնակիցներն այցելեցին «Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի» գրասենյակ, որտեղ փորձագետներ Աշոտ Ղոչիկյանն ու Լիլիթ Սիմոնյանն ամենայն մանրամասնությամբ ներկայացրեցին հաշտարարի գործառույթները, վերջինիս դիմելու ընթացակարգերն և այլն: Ուսանողները նաև ներգրավվեցին վարկային, ավանդային և ապահովագրական պայմանագրերի հիմնական ուշագրավ կետերի վերաբերյալ քննարկումներին:
Ուսանողները այնուհետև այցելեցին «ՔԱՐԴ ԱգրոԿրեդիտ» ՈւՎԿ: Միկրովարկավորման բաժնի պետ Ռուզաննա Հարությունյանը և գլխավոր ներքին աուդիտոր Արայիկ Ծատուրյանը մանրամասն տեղեկություններ հաղորդեցին վարկերի միջոցով բիզնեսների ֆինանսավորման հետ կապված վարկային ապրանքների և ռիսկերի վերաբերյալ: Փորձագետները նաև ներկայացրեցին ֆինանսական հաշվետվությունների տեսակները և ներդրումային որոշումների կայացման համար դրանց կարևորությունը:
Ուսումնական այցն եզրափակվեց «Կամուրջ» ՈւՎԿ այցելությամբ: Կազմակերպության ներկայացուցիչ պրն. Արամ Արևյանը ելույթ ունեցավ «Կամուրջ» ՈւՎԿ-ի ֆինանսական ապրանքների և դրանց ժամանակագրական զարգացման մասին:
«Հեռավոր շրջանների երիտասարդների համար նման նախաձեռնությունները մեծ նշանակություն ունեն, քանի որ նրանք հնարավորություններ չունեն ծանոթանալու այնպիսի հաստատություններին, ինչպիսիք են ՀՀ Կենտրոնական բանկը, կամ նույնիսկ պարզապես ստանալու համապատասխան ֆինանսական գիտելիքներ: Այս ուսումնական այցն ինչ-որ չափով ոչ ֆորմալ կրթության մաս է, որն ավելի արդյունավետ է քան պարզապես դասասենյակում լինելը» – ասաց «Նախաձեռնություն և զարգացում» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Աննա Օհանջանյանը:
«Ես շատ տպավորված եմ այս ուսումնական այցով: Այն հնարավորություն տվեց մեր երիտասարդներին ստանալու ժամանակակից համապատասխան տեղեկատվություն տարատեսակ ֆինանսական հասկացությունների վերաբերյալ, ինչը նրանք հետագայում կօգտագործեն որպես գործնական միջոցներ իրենց նախաձեռնություններում» – նշեց Մեղրիի պետական քոլեջի դասախոսը:

In September 2014 “Markets for Meghri” (M4M) project started its cooperation with the “Junior Achievement of Armenia” (JAA) NGO. The main aim of this cooperation was to include Meghri young people in the capacity building and financial awareness raising programs implementing by the JAA. This joint project aims to increase the financial management capabilities of young people in Meghri region. Contemporary, non-formal trainings on budgeting, business planning, financial management, credit means were implemented for young people in Meghri.
The small-scale farmers in this region lack viable information and skills for managing their own financial means and take relevant actions on how to calculate their disposable and non-regular income; make short-term and long-term budget; calculate the effective interest rate of the loan; file their taxes or simply understand basic economic and financial terminology. This refers also to young population of the region: they also lack knowledge on how to use financial tools which could end up with undertaking risky financial decisions in the future. Children are growing up in an increasingly complex world. Money is less visible, credit is easy to access and the choice and complexity in financial products is increasing. Nowadays, it is essential that young people, especially in remote areas, are provided with the knowledge, understanding, skills and behaviors to establish good consumer and financial habits from a young age. This is critical to establishing the foundation for their future wellbeing.
Taking into account these factors M4M project along with JAA NGO, for almost one year is implementing the capacity building and financial awareness raising curriculum for Meghri young people.
Nevertheless this is not the only cooperation of M4M in this sphere. From October 28 till 31, M4M, in cooperation with the Central Bank of Armenia (CBA), Financial Service Mediator (FSM), “Kamurj” UCO and “CARD AgroCredit” UCO initiated a study tour in Yerevan for sixteen students from Meghri State College, lecturers and representatives from the “Initiative and Development” NGO. During these four- days event students participated in seminars and study visits hosted by the experts from the above mentioned organizations.
On the first day young people visited the Central Bank of Armenia. During this visit, the experts from the “Consumer Rights Protection and Financial Education Center” of CBA Ms. Sona Lalayan and Arthur Poqrikyan, in a very easy and admissive way for youth, presented the financial system’s structure of the Republic of Armenia, the mechanisms of budget planning, management of assets and liabilities, as well as tools, like “financial assistant” and “calculator” of the www.abcfinance.am website. The participants had chance to practically use “budget planning”, “credit” and “deposit” calculators. They also could get acquainted with the history of CBA, its functions, the history of Armenian currency and other related topics.
On the second day participants visited the FSM office where experts Mr. Ashot Ghochikyan and Lilit Simonyan, in a very precise and obtainable way presented the functions of mediator, the application procedures etc. Also the students were involved in the discussions regarding the main noteworthy points of credit, deposit and insurance contracts.
The students further paid a visit to “CARD AgroCredit” UCO. The Microcredit Department Manager Ms. Ruzanna Harutyunyan and Chief Internal Auditor Mr. Arayik Tsaturyan gave detailed information on credit products and risks associated with financing the businesses from credit sources. The experts also briefed on types of financial reporting and their importance on investment decision making.
The study tour was concluded by the visit to “Kamurj” UCO. The representative of this organization Mr. Aram Arevyan made a presentation about the financial products of “Kamurj” UCO and their chronological developments.
“Such initiatives for the youth in the remote regions are of a great significance as they lack opportunities to get familiar with institutions such as CBA or even simply receive relevant financial knowledge. This study tour, to some extent, is part of an informal education, which is more effective than just being in the class”, said Anna Ohanjanyan, the representative from the Initiative and Development NGO.
“I am very impressed by this study tour. It gave chance to our youth to get very updated and relevant information on different financial concepts which they will further use as practical tools in their initiatives”, mentioned a lecturer from the Meghri State College.