Կայուն զարգացումն առաջնային խնդիր է բոլոր պետությունների համար, լինի դա զարգացած արդյունաբերական երկիր, թե զարգացող երկիր, որը պայքարում է իր առջև ծառացած մարտահրավերների դեմ: Վերջին մի քանի տասնամյակում, ընդհանուր առմամբ, պայքարը՝ համաշխարհային նշանակության այնպիսի հիմնախնդիրների դեմ ինչպիսիք են ջրամատակարարումը, սանիտարական պայմանների ապահովումը և աղքատությունը, անհաջողության է մատնվել: Վերջերս պարզ է դարձել, որ բավարար չէ միայն խնդրի լուծմանն ուղղված մոտեցումներ և ընթացակարգեր ընդունելը, և, որ աղքատության նվազեցման հարցի լուծման գործընթացը կարող է հաջողությամբ պսակվել միայն այն դեպքում, երբ աջակցության կարիք ունեցող մարդիկ ուղղակիորեն և լիարժեք կերպով ներգրավվեն առկա շուկայական համակարգում, որտեղ համապատասխան մոտեցումներն ու մեխանիզմները կօժանդակեն գործառնական փոփոխությունները վերափոխելու համակարգային փոփոխությունների:
«Շուկաներ Մեղրիի համար» ծրագիրը կիրառում է «շուկաներ աղքատների համար» մոտեցումը, որն ուղղված է աղքատության նվազեցմանը: Առանցքային գաղափարն այն է, որ աղքատների ապրուստը կախված է շուկայական համակարգից, և, եթե այդ շուկայական համակարգերը փոփոխվեն և դառնան ավելի կայուն ու արդյունավետ, կբարելավվի նաև աղքատների ապրուստը, և հետևաբար կկրճատվի աղքատության մակարդակը: Ավելի հասանելի և մրցունակ շուկաներն աղքատներին հնարավորություն են տալիս չքավորությունից դուրս գալու ելք գտնել՝ առաջարկելով ավելի իրատեսական ընտրություն և հնարավորություններ: Գյուղական տարածքներում բնակվող մարդիկ, մասնավորապես զարգացող երկրներում, երկար ժամանակ հնարավորություն չեն ունեցել մասնակցելու տնտեսական աճի գործընթացին և օգտվելու դրա ընձեռած հնարավորություններից:
«Շուկաներ Մեղրիի համար» ծրագրի թիրախային տարածաշրջանը Մեղրին է, որը գտնվում է Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանից մոտ 400 կմ հեռավորության վրա: Նրանց միջև գտնվող չորս լեռնային անցումներով ճանապահը տարածաշրջանն ավելի է հեռացնում հիմնական տնտեսական կենտրոններից և շուկաներից: Միևնույն ժամանակ հարկ է նշել, որ այս տարածաշրջանը Հայաստանում արտադրվող թարմ և վերամշակվող մերձարևադարձային մրգերի զգալի մասի մատակարարման ներուժ ունի: Այդ ներուժը կարող է դրսևորվել հատկապես չրերի արտադրության ոլորտում: Հայաստանում չրերի արտադրությունը բազմադարյա ավանդույթ է, այդ պատճառով երկրի ողջ տարածքում մոտ 5500 չիր արտադրող կա, որոնց մեծ մասը ոչ թե ձեռնարկություններ, այլ տնային տնտեսություններ են չորացման՝ իրենց նախնիներից ժառանգած ավանդույթով[1]: Հետևաբար նրանք ավելի հաճախ կիրառում են ոչ թե խմբային, այլ անհատական մոտեցում: Ներկայումս չրերի շուկայում պահանջարկը բավականին մեծ է, սակայն դեռևս արտադրողներից ոչ ոք, հատկապես Մեղրիի տարածաշրջանում, չի կարող մշտապես մատակարարել պահանջվող ծավալների արտադրանք: Քանի որ Մեղրիի տարածաշրջանում արտադրված մրգերն ունեն բարձր որակական հատկանիշներ, որոնք նախ և առաջ պայմանավորված են այդ տարածաշրջանի աշխարհագրական դիրքով, բնակլիմայական պայմաններով, տարեկան արևային օրերի մեծ քանակով և այլ կարևոր գործոններով, չրերի արտադրությունը կարող է դառնալ տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման ամենակարևոր ոլորտը: Չրերի արտադրությունն ունի նաև մի շարք մրցակցային առավելություններ՝[2]
արժեքի ավելացումը. չվերամշակված մրգերի տնտեսական արժեքը հաճախ ցածր է, հատկապես բերքահավաքի ժամանակ: Մրգերը չորացնելու և վերամշակելու շնորհիվ արտադրողները կարող են բարձրացնել դրանց արժեքը, վաճառել ավելի բարձր գներով և մեծացնել իրենց շահույթը;
ցածր քաշը. թարմ մրգերի հետ համեմատ չրերի քաշը և ծավալը 2-5 անգամ ավելի փոքր է;
հմտությունները, որոնք մարդիկ ողջ կյանքի ընթացքում կարող են կիրառել և փոխանցել միմյանց. մրգեր չորացնելը պարզ, ունիվերսալ և ոչ թանկ գործընթաց է;
պահպանման երկար ժամկետը. ճիշտ պայմաններում պահեստավորելու դեպքում չրերը կարելի է տարիներով պահել, իսկ դա նշանակում է, որ արտադրողները կարող են վաճառել այլ սեզոնների ընթացքում:
Հաշվի առնելով այս գործոնները, ինչպես նաև այն փաստը, որ Մեղրին հեռավոր տարածաշրջան է, «Շուկաներ Մեղրիի համար» ծրագիրն իր գործունեության մեկնարկից նպատակ դրեց խթանել չրերի արտադրությունը տարածաշրջանում: Հիմնական գաղափարը կայուն տնտեսական աճի ապահովումն է՝ խթանելով արտադրական ներուժի լիարժեք օգտագործումը, ինչի հետևանքով և կթեթևանա աղքատության բեռը: Այս ռազմավարությունը պետք է նպաստի ոլորտի զարգացմանը՝ խրախուսելով ձեռնարկատիրական նախաձեռնությունները, աջակցելով հմտությունների զարգազման հնարավորությունների հասանելիությանը և համապատասխան արժեշղթայի կառավարման համակարգի ստեղծման միջոցով ավելի հասանելի դարձնելով բարձրարժեք շուկաները:
Արդեն ապրիլ ամսին «Շուկաներ Մեղրիի համար» ծրագրի թիմը «Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի» և «ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության» «Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագրի» հետ համատեղ հյուրընկալեց պարոն Ռուջերո Մալոսիին (չրերի փորձագետ, մթերքի արտադրության, վերամշակման և փաթեթավորման բնագավառում ունի ավելի քան 25 տարվա փորձ), ով «Շուկաներ Մեղրիի համար» ծրագրի թիմի և Մեղրիի երկու առաջատար ֆերմերների՝ Իշխան Ասլանյանի և Սիրանուշ Քարյանի համար Երևանում անցկացրեց վերապատրաստման դասընթաց: Դասընթացի հիմնական թեմաներն էին «Վտանգների աղբյուրների վերլուծությունը և կրիտիկական կետերի հսկումը (ՎԱՎԿԿՀ, HACCP)», չորացման ժամանակակից տեխնոլոգիաները, մրգերի չորացման միջազգային չափանիշները, փաթեթավորումը և պիտակավորումը: Այդ դասընթացից հետո Մեղրիում սեմինար-քննարկում կազմակերպվեց տարածաշրջանի բոլոր շահագրգիռ չիր արտադրողների հետ: Օգոստոսին, արդեն իսկ վերապատրաստված ֆերմերներ Սիրանուշ Քառյանը և Իշխան Ասլանյանը ծրագրի աջակցությամբ չորս դասընթաց կազմակերպեցին Մեղրիի տարածաշրջանի տարբեր համայնքներում 35 ֆերմերների համար:
Դասընթացներից անմիջապես հետո, փորձի փոխանակման նպատակով, Մեղրիի տարածաշրջանի յոթ ֆերմեր ծրագրի աջակցությամբ այցելեցին Հայաստանում չրերի արտադրության ամենահայտնի համայնք՝ Երվանդաշատ: Այս միջոցառման հիմնական նպատակն էր խթանել վերոնշյալ երկու տարածաշրջանների չրերի արտադրությամբ զբաղվող ֆերմերների միջև կապը, տեղեկատվության և գիտելիքների փոխանակումը, հետագա համագործակցությունը և համատեղ ձեռնարկատիրական միջավայրի ստեղծումը: «Մենք պատրաստ ենք համագործակցել Մեղրիի մեր գործընկերների հետ և կիսել մեր 15 տարվա փորձը: Մեղրիի տարածաշրջանը հրաշալի համային հատկանիշներ ունեցող բարձրորակ չրեր մատակարարելու մեծ ներուժ ունի: Ավելին, այդ տարածաշրջանի թզի և արքայանարնջի շնորհիվ մենք կարող ենք ավելացնել մեր ապրանքատեսականին: Մեղրիի ֆերմերները կարող են զբաղվել չրերի արտադրությամբ, իսկ մենք՝ դրանց փաթեթավորմամբ և արտահանմամբ»-միջոցառման ժամանակ նշեց «Երվանդաշատ գյուղատնտեսական ասոցիացիա» ՍԿ-ի նախագահ Արկադի Խաչիկյանը: Վերապատրաստված ֆերմեր Սիրանուշ Քառյանն էլ իր հերթին նշեց. «Ես շատ երախտապարտ եմ ծրագրին, որ մեզ հնարավորություն ընձեռեց ծանոթանալու չրարտադրության ողջ գործընթացին: Բարձրորակ չիր արտադրելու համար նախ և առաջ անհրաժեշտ է ընտրել համապատասխան սորտեր, իրականացնել ճիշտ մշակություն, բերքը ժամանակին հավաքել, տեսակավորել, ճիշտ պահեստավորել, հավուր պատշաճի կազմակերպել մատակարարումը և այլն: Յուրաքանչյուր մանրուք մեծ կարևորություն ունի: Մենք շատ բան սովորեցինք Երվանդաշատում, քանի որ մեզ այնտեղ մանրամասն ցույց տվեցին բոլոր այդ գործընթացները»:
Մեղրիում Սիրանուշը զբաղվում է տնային պայմաններում չրերի պատրաստմամբ: Այստեղ բազմաթիվ կանայք հիմնականում զբաղվում են տնային պայմաններում մթերքի արտադրությամբ, որը երբեմն նրանց եկամտի միակ աղբյուրն է: Կանայք Մեղրիում և ընդհանրապես Հայաստանում բազում դերեր են ստանձնել, օրինակ, ընտանիքը կերակրողի, ընտանիքի չվարձատրվող աշխատողի, համայնքային ծառայություններ մատուցողի և մոր/ընտանիքի մասին հոգ տանողի դեր: Կրթության, աշխատանքի հնարավորությունների, որոշումներ կայացնելու հարցերում առկա գենդերային անհամաչափությունների պատճառով տարածաշրջանում կանանց շրջանում աղքատության մակարդակն ավելի բարձր է, քան տղամարդկանց շրջանում: Ըստ «Շեն» կազմակերպության կողմից 2010թ. իրականացված ուսումնասիրության արդյունքների՝ կանանց միայն 39%-ն ունի վարձատրվող աշխատանք, մինչդեռ տղամարդկանց մոտ այդ թիվը 63% է[3]: Բիզնեսի հնարավորությունները չեն ստեղծվում արտաքին միջամտությունների արդյունքում, դրանք ձևավորվում են շուկայական համակարգից և ձեռնարկատիրական կարողություններից ելնելով: Այսպիսով, «Շուկաներ Մեղրիի համար» ծրագրի խնդիրն է հնարավորություն ընձեռել գյուղերում բնակվող ձեռներեցներին, հատկապես կանանց, օգտվելու շուկայի ընձեռած հնարավորություններից: Այս գործընթացը հետագայում կնպաստի վերոնշյալ ձեռներեցների եկամտի ավելացմանը, աղքատության կրճատմանը և ժամանակի ընթացքում նրանց ուղղակի ներգրավվածությանը արժեշղթայում՝ եկամտի արդար վերաբաշխման և նոր, բարձրարժեք շուկաներ մուտք գործելու միջոցով: Ծրագրի կողմից արդեն իսկ կատարվել են առաջին քայլերը: Ծրագիրն իրականացրել է համապատասխան դասընթացներ և մի շարք ֆերմերներին ուղղորդել է արտադրության, բիզնեսի կառավարման և մարկետինգի հարցերում: Ֆերմերներին որոշակի հմտություններ և տնտեսական հնարավորություններ հասանելի դարձնելով, շարունակաբար գնահատելով նրանց առաջընթացը՝ ծրագիրը հիմք կստեղծի այդ ֆերմերների գործնական նպատակներն իրականացնելու և նրանց կայուն զարգացումը երաշխավորելու համար: Ի շնորհիվ «Շուկաներ Մեղրիի համար» ծրագրի՝ չրերի մի փոքր քանակ փաթեթավորվել, պիտակավորվել և արտահանվել է Շվեյցարիա և Ռուսաստանի Դաշնություն համտեսի համար: Ծրագիրը շարունակաբար աջակցելու է այս նախաձեռնությանը՝ գործառնական փոփոխությունները վերածելով համակարգային փոփոխությունների, ինչով և ապահովելու է տարածաշրջանում չրարտադրության կայուն զարգացումը:
[1] «Հայկական չորացված պտուղ-բանջարեղենի արժեշղթայի վերլուծություն», «Բի-Էս-Սի» Բիզնեսի աջակցման Կենտրոն ՍՊԸ, 2012 թ.
[2] «Հայկական չորացված պտուղ-բանջարեղենի արժեշղթայի վերլուծություն», «Բի-Էս-Սի» Բիզնեսի աջակցման Կենտրոն ՍՊԸ, 2012 թ.

Sustainable development is an essential objective for policy makers around the globe, whether tasked with leading a fully industrialized country or grappling with the challenges faced by developing countries. Efforts to deal with some of the major issues of the world that have loomed over the past few decades such as water and sanitation and poverty have generally failed. In more recent times, it has been recognized that resolution of poverty problems really only succeed if the people requiring assistance are directly and fully embraced in the existing market systems, along with the approaches and mechanisms to turn systemic changes or transactional changes into system or transformational changes.
Markets for Meghri (M4M) project uses the Making Markets Work for the Poor (M4P) approach which is aimed to poverty reduction by integrating subsistence into input and output markets. The central idea is that the poor are dependent on market systems for their livelihoods. Therefore changing those market systems to work more effectively and sustainably for the poor will improve their livelihoods and consequently reduce poverty. More accessible and competitive markets enable poor people to find their own way out of poverty by providing more real choices and opportunities. People living in the rural peripheries, particularly in the developing countries, have been deprived for too long from participating in the opportunities and benefits of economic growth.
The target region of the M4M project is Meghri which is nearly 400 km far from the capital city of Yerevan and separated by four high mountain passes making the region particularly remote from the main economic centers and markets. Meanwhile, this region has a high potential to provide a substantial portion of fresh and processed subtropical fruits produced in Armenia, in particular this region has great potential in getting involved in value added activities and producing dried fruits.
Dried food production is a centuries-old tradition on the Armenian territories, and, related with that, there are approximately 5,500 producers of dried food all over the country. Majority are not legal entities, but households, who have inherited the tradition of drying fruits and vegetables from their ancestors[1]. Therefore, they have more of an individual, rather than a collective approach. Today dried fruits markets are quantity-conscious, but still none of the producers, particularly in Meghri region can continuously provide the demanded volumes. According to good characteristics of fruits which are caused first of all by the geographical position of Meghri region, its natural-climate conditions, abundance of sunlight, and other important factors dried fruits production can become the most essential part for the region’s economic development. There are some competitive advantages in dried fruit production[2]:
adding value: raw fruits often have little economic value, especially during the harvest time when prices are low. By drying and processing fruits producers can add value, sell at a higher price and get greater profit;
lower weight: comparing with fresh fruits, dried fruits are 2-5 times lighter in weight and dimensions and volumes, the share of transportation cost in market price of fresh fruits is for several times higher than the same share for dried fruits;
transferable and lifelong skills: drying fruits is not expensive; it is a simple and universal process;
long lasting: dried fruits can last for years if stored correctly, which means that producers can store it and sell it out of season.
Taking into account the above listed facts and the fact that Meghri region is a remote area about 400 km far from the main and high value market, the M4M project at the beginning of its implementation stage has intended to enhance the development of dried fruits production in the region. The main idea is to attain sustainable economic growth by unleashing under-utilized productivity potentials in order to help poor people to grow out of the poverty trap. This strategy should support the growth of a sector by encouraging entrepreneurial initiatives, improving access to capacity building opportunities and improving access to high value markets via establishing relevant value chain (VC) governance.
Already in April, Markets for Meghri (M4M) team, in cooperation with the Small and Medium Enterprise Development National Center (SME DNC) and the USAID Enterprise Development Market Competitiveness (EDMC) project, hosted Mr. Ruggero Malossi, an experienced dried food expert with over 25 years of experience in the production, processing and packaging of food and beverages, to conduct Training for Trainers in Yerevan for M4M team and two lead-farmers from Meghri-Mr. Ishkhan Aslanyan and Ms. Siranush Qaryan. The main topics of the training were HACCP, modern drying technologies, international standards for dried fruits, packaging and labeling. After this ToT a seminar-discussion was organized in Meghri for those dried fruit producers who showed an interest. In August already trained lead farmers from Meghri Ms. Siranush Qaryan and Mr. Ishkhan Aslanyan, with the support of the project, organized four training sessions in various communities of Meghri region for more than 35 farmers.
Upon the end of the trainings, an experience exchange tour to the one of the most famous area for dried fruit production of Armenia-Yervandashat was organized for seven farmers (home-based dried fruit producers) from Meghri region. The exchange tour was designed to promote networking of dried fruit producers from the mentioned regions, foster exchange of information and knowledge, find linkages for further cooperation and establish a mutual business environment.
“We are ready to cooperate with our Meghri colleagues and share our 15 years of experience. Meghri region has a high potential to provide a substantial portion of high quality dried fruits with a supreme taste. Moreover, figs and persimmons of this region can increase the variety of our products. Meghri dried fruit producers can process the fruits while we will package and export them”, said the Director of Yervandashat Cooperative Mr. Arkadi Khachikyan.
Ms. Siranush Qaryan one of the trained trainers from Meghri mentioned: “I am very thankful to the project, as it provided us with the opportunity to get to know the complete fruit drying process. In order to produce high quality dried fruit one must begin with the selection of appropriate sort variety, an adequate cultivation, on-time harvesting, sorting and storing facilities, logistics issues etc. Every detail is of a great importance. We have learned a lot as all of these processes were demonstrated to us in Yervandashat with all details”.
Siranush is a home-based dried fruits producer from Meghri. A large number of women in Meghri are mainly engaged in home-based food production activities, which sometimes are the only source of income. Women in Meghri and in Armenian society generally, assume multi-faceted roles, i.e. as breadwinner of a family, unpaid family worker, service providers in the communities and mother/care-taker of the family. Because of the existing gender disparities in education, employment opportunities and decision-making power, the poverty level of women is worse than that of men in the region: according to survey conducted by “Shen” in 2010, only 39% of women have paid work, while this number for men is 63%.[3] Business opportunities are not created by external intervention-they arise from markets and entrepreneurial capabilities. Thus the main issue for the M4M project is to enable rural, particularly women entrepreneurs to take advantage of the given market opportunities. This process then can support them to increase income, to overcome the poverty tap and in a period of time to help these start-uppers to become an important part of the value chain via fair distribution of income along VC operators and penetrating new and high value markets. The first steps have been already done by the project. The project has so far provided comprehensive trainings, including coaching in production, business management and marketing for a number of farmers in the region. By facilitating farmers’ access to particular tools and skills and more economic opportunities and then monitor and evaluate their progress, the project will enable these farmers to set and achieve their business objectives and to assure their sustainable development. Thanks to the project a small quantity of naturally dried fruits from Meghri has been packed, labeled and already exported to Switzerland and Russian Federation for tasting. M4M project will continuously support to this initiation in order to make these transactional changes done in the sphere to turn into the system or transformational changes thus to secure the sustainable development for dried fruit production in the region.
[1] Assessment of the Armenian Dried Fruit and Vegetable Chain, BSC Business Support Center LLC, 2012
[2] Assessment of the Armenian Dried Fruit and Vegetable Chain, BSC Business Support Center LLC, 2012