Ընդհանուր առմամբ «Բիզնեսը բիզնեսի համար» միջոցառումները (B2B) շատ կարևոր դերակատարում ունեն հասարակական կյանքում: Նմանատատիպ բիզնես հանդիպումները թույլ են տալիս մասնակիցներին ճանաչել ոլորտի ներակայացուցիչներին և շատ կարևոր ծանոթություններ հաստատել՝ լինեն դրանք գործարար բանակացությունների միջոցով, կապերի հաստատման, կամ ինչու ոչ նաև անձնական նախասիրությունների կերտման միջոցով: Այստեսակ հանդիպումները հիմնանպատակ են հետապնդում մասնակիցների միջև թափանցիկություն և վստահություն զարգացնելու, գնահատելու ինտեգրման խնդիրները, միմյանց ունակություններն ու հմտությունները: Այն նաև հնարավորություն է ստեղծում, որպեսզի մասնակիցները ձեռք բերեն կամ զարգացնեն փոխվստահության վրա հիմնված ամուր հանրային և գործարար հարաբերություններ, ինչպես նաև կազմակերպություն կամ ծրագիր մեկնարկելու հարաբերական նորմերն ու առանձնահատուկ մշակույթը: Նմանատիպ ծրագրերը նաև հարթակ են ստեղծում առանձին շփումների համար, որոնց շնորհիվ մասնակիցները կարողանում են հանգել մի շարք գործարար համաձայնությունների: B2B հանդիպումների առավելությունների շարքին են պատկանում`
- թիմերի ձևավորումը;
- գործարար կորովի բարձրացումը;
- բիզնես հատկությունների վերհանումը;
- արդյունավետ հաղորդակցման ստեղծումը;
- վերլուծական մտածելակերպի բարձրացումը;
- գործարար հարաբերությունների ստեղծումը:
«Շուկաներ Մեղրիի համար» (M4M) ծրագրի պարագայում դերակատարները հիմնականում Մեղրիի տարածաշրջանից են և ընդհանուր շուկայի վերաբերյալ ունեն սահմանափակ տեղեկատվություն: Հանրային ծառայությունները թերֆինանսավորված են, որի պատճառով տեղեկատվություն չի հրապարակվում շուկաների, գների, հնարավորությունների, միտումների, շուկայի առաջատար դերակատարների վերաբերյալ:
Ագարակատերերի միջև թերկազմակերպվածությունը, գործարքային բարձր գները, ագարակատերերի և գնորդների միջև փոխվստահության պակասը կարելի է դասել ոլորտում առկա խնդիրների շարքին: Ագարակատերերի և սուպերմարկետների միջև բանակցությունները ժամկետայնության, որակական, ինչպես նաև լոգիստիկ կառավարման տեսանկյունից բավականին թերի են: Մարքեթինգը և վաճառքը շարունակում են իրականացվել համաձայն ավանդական կաղապարների. արտադրողներն ուղղակիորեն վաճառում են իրենց ապրանքը երևանյան վերավաճառողներին` բավականին ցածր գնով: M4M ծրագրի շրջանակներում, այս խնդիրներին լուծումներ տալու նպատակով, երկու անգամ B2B հանդիպումներ են տեղի ունեցել: 2013 թ-ի հունիսի 1-ին նախաձեռնվեց առաջին B2B հանդիպումը Մեղրիի տարածաշրջանի մրգարտադրողների և ամբողջ Հայաստանից պոտենցիալ գնորդների համար: Նախաձեռնության հիմնական նպատակն էր քննարկել ոլորտում առկա բոլոր խնդիրները և համագործակցության եզրեր գտնել շահեկիցների միջև: B2B հանդիպումը տեղի ունեցավ Ագարակ քաղաքում: Այն խթան հանդիսացավ ագարակատերերի և վերամշակող ու վաճառող ընկերությունների միջև կապերի հաստատմանը: Հիմնվեցին առաջին արժեշղթաները, որոնց շնորհիվ բնական եղանակով չորացված մրգերի մի փոքր զանգված փաթեթավորվեց, պիտակավորվեց և արտահանվեց Շվեյցարիա և Ռուսաստանի Դաշնություն փորձարկման համար: B2B անդրանիկ հանդիպման դրական արդյունքները հաշվի առնելով` M4M ծրագիրը որոշեց շարունակական աջակցություն ապահովել նման նախաձեռնություններին: Նշենք, որ արժեշղթաներն իրենց հերթին նպաստում են Մեղրիի տարածաշրջանի փոքրածավալ ձեռներեցության կայուն զարգացմանը: Ծրագրի շրջանակներում երկրորդ B2B հանդիպումը տեղի ունեցավ սույն թվականի դեկտեմբերի 6-8 Ծաղկաձորում: Այս անգամ ծրագրի աշխատակազմը որոշեց միջոցառումն անցկացնել մայրաքաղաքին մոտ, որպեսզի հնարավոր լինի ապահովել արժեշղթաների վերին մակարդակի դերակատարների (գնորդների, սուպերմարկետների, վերամշակող և արտահանող ընկերությունների) մասնակցությունը ևս: Սույն միջոցառման հիմնական նպատակներն էին`
- ռազմավարական հիմքի վրա դնել Մեղրիի տարածաշրջանի փոքր ագարակատերերի/արտադրողների և գնորդների/վերջնական սպառողների միջև հետագա համագործակցությունը;
- հասկանալ արտադրողների և սպառողների դեմ ծառացած խնդիրներն ու հրամայականները;
- սահմանել փոխարդյունավետ համագործակցության հնարավորությունները և առաջնայնությունները;
- մի շարք հարցերի լուծումների վերաբերյալ համաձայնության գալ;
- նոր արժեշղթաներ հիմնել;
- արդեն հաստատված կապերին հետագա աջակցություն ցուցաբերել:
Միջոցառումը մեկնարկեց դեկտեմբերի 6-ին, և բացման արարողությանը հանդես եկան Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասսերը, CARD հիմնադրամի նախագահ Գագիկ Սարդարյանը, Եվգենի Ռյազանովը շվեյցարական HELVETAS հիմնադրամից, ծրագրի համաղեկավար Հասմիկ Ալթունյանը CARD հիմնդրամից, Սյունիքի մարզպետարանի ներկայացուցիչը և M4M ծրագրի անդամները: Հաջորդ օրը մասնակիցները ներգրավվեցին ավելի գործնական աշխատանքներում՝ կազմելով երկու խումբ` «Չրեր» և «Թարմ մրգեր» անվանումներով: Աշխատանքային խմբերը կազմվեցին ըստ մասնակիցների գործունեության ոլորտների և հետաքրքրությունների: Յուրաքանչյուր աշխատանքային խմբում անցկացվեցին բավականին արդյունավետ քննարկումներ առկա խոչընդոտների և դրանք հաղթահարելու եղանակների վերաբերյալ: Քննարկումներն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար կիրառվեց «Գիտելիքի սրճարան» ձևաչափը: Մասնակիցները բավականին ակտիվություն ցուցաբերեցին քննարկումների ընթացքում: Մեղրիի տարածաշրջանի արտադրողները և փոքրամասշտաբ ագարակատերերը վերհանեցին մի շարք խնդիրներ, որոնք խանգարում են իրենց արժեշղթայի լիիրավ անդամ դառնալուն: Հիմնական խնդիրները կապված են պահոցների, պիտակավորման և փաթեթավորման հարմարանքների բացակայության, ինչպես նաև միջազգային ստանդարտների հետ անհամապատասխանության, ֆինանսական միջոցների և հետագա զարգացման համար նորարար տեխնոլոգիաների բացակայության հետ: Բարձրացված խնդիրների շարքին են նաև պատկանում արտահանման համար նույնատեսակ ապրանքի սակավությունը, սպառողների հետ կապի բացակայությունը, ինչպես նաև շուկա մուտք գործելու հմտությունների բացակայությունը: Գնորդների տեսանկյունից` Մեղրիի տարածաշրջանի խոշորագույն խնդիրներից մեկը կենտրոնացված հավաքատեղիի բացակայությունն է. դրա առկայության դեպքում գնորդներն ի վիճակի կլինեին կապ պաշտպանել մեկ կազմակերպության հետ, քանի որ իրատեսական չէ աշխատել միանգամից 1500 փոքրածավալ գործունեություն ծավալող ագարակատերերի հետ: Բացի դրանից, մեծածավալ սպառողները և՛ միջազգային, և՛ տեղական շուկաներում միատեսակ ապրանքի կարիք ունեն, որը կհամապատասխանի միջազգային և տեղական ստանդարտներին: Մեղրիի պարագայում սա, թերևս, խնդրահարույց է, որովհետև կան մոտավորապես 1500 փոքր տնտեսություններ, որոնք, օրինակ, չրարտադրության տեսանկյունից տարբերվում են իրենց չորացման եղանակների և մեթոդների կիրառությամբ:
Աշխատանքային խմբերի քննարկումների ընթացքում մանրամասն վերլուծվեցին որոշ խնդիրներ: M4M ծրագրի համաղեկավար Հասմիկ Ալթունյանը կենտրոնացված հավաքատեղիի վերաբերյալ նշեց, որ այդ նախաձեռնությունը առաջարկվել է գնորդների/սպառողների կողմից, այլ ոչ ագարակատերերի, իսկ առանց ագարակատերերի հետաքրքրվածության այն ուղղակի անարդյունավետ կլինի: Հաջորդ քննարկումների ընթացքում ագարակատերերի հետաքրքրվածությունը այս նախաձեռնության վերաբերյալ ակնհայտ էր:
«M4M-ը ձեզ օգնության ձեռք մեկնելու համար է, ձեր ձգտումներին հասնելու ճանապարհին ձեզ աջակցելսու և ուղղություններ ցույց տալու, և ոչ գործելաոճ թերադրելու համար»,- նշեց Հասմիկ Ալթունյանը:
Հայաստանի խոշորագույն արտահանող կազմակերպության՝ AraratFruit-ի ներկայացուցիչը ևս հրավիրյալների շարքում էր, քանի որ, բացի թարմ մրգի 65%[1] արտահանումից, կազմակերպությունն սկսել է զբաղվել նաև թարմ մրգի վերամշակմամբ: Ընկերությունը իրականացնում է ամբողջական բիզնես ցիկլ, որը բաղկացած է շղթայի բոլոր մակարդակներից՝ սկսած իրականացվող ագրոտեխնիկական աշխատանքներից, վերջացրած վաճառքով: AraratFruit-ը ներկայումս կառուցում է հարավկովկասյան տարածաշրջանում թարմ մրգի մշակման նոր խոշորագույն կազմակերպություն, որը կարող է սպառել և վերամշակել բոլոր տեսակի և որակի մրգեր: B2B հանդիպման ընթացքում որոշ տեսլական պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին AraratFruit ընկերության և ագարակատերերի միջև: Ինչպես արդեն նշվեց, B2B հանդիպումից հետո թարմ մրգի և չրարտադրության ոլորտի արժեշղթաներ հիմնվեցին Մեղրիի ագարակատերերի և երկու սուպերմարկետների, վերամշակող մեկ ընկերության և երկու գյուղատնտեսասպառողական կոոպերատիվների միջև: Երկրորդ միջոցառման ժամանակ ագարակատերերի որոշ խմբեր, վերամշակող և առևտրային ընկերություններ ստեղծեցին մի շարք արժեշղթաներ: Հարկ է, որ այս ֆերմերների շարքում կանայք գերակշռում են, ավելին՝ այս խմբերը հիմնականում ղեկավարվում են կին-ագարակատերերի կողմից, որպիսիք են օրինակ Սիրանուշ Քառյանը և Լիլիթ Ավետիսյանը: Մեկ այլ խմբի ղեկավար է Վանիկ Քարամյանը: M4M-ը հետագայում ևս աջակցություն կցուցաբերի ագարակատերերին հատկապես չրարտադրության արժեշղթաների ոլորտում՝ փորձելով ստեղծել «Մեղրիի բրենդը» և այն գովածանել միջազգային շուկայում: Հատկանշական է, որ շնորհիվ ծրագրի, ֆերմերների երեք խմբեր և երկու վերամշակողներ արդեն իսկ օգտագործում են չորացման ժամանակակից և նորարարական տեխնոլոգիաներ: Մեղրիի ագարակատերերն այսօր առաջին անգամ արտադրում են կտրատած և կեղևազրկված արքայանարինջ՝ համապատասխանեցնելով արտադրությունը միջազգային սպառողական ստանդարտներին և միտումներին:
Ըստ մասնակիցների կարծիքի՝ միջոցառումն արդյունավետ էր և օգտակար: Ինչպես նշում է ֆերմերներից Ալեքսանդր Հովհաննիսյանը. «Հանդիպումը շատ արդյունավետ էր նախ և առաջ բիզնես կապերի հաստատման տեսանկյունից, փորձեցինք նաև լուծումներ գտնել տարածաշրջանի գյուղատնտեսության զարգացման հարցերի ուղղությամբ: Կուզենայի, առիթն օգտագործել և շնորհակալությունս հայտնել M4M-ի թիմին նման հնարավորություն ընձեռելու համար»:
Որպես սղագիր՝ հաջորդիվ ներկայացված են մասնակիցների հիմնական առաջարկություններն առ այն, թե ինչպես կարող է ծրագիրն աջակցել ագարակատերերին՝
- աջակցել կենտրոնացված հավաքատեղիի ստեղծմանը;
- բարելավել գյուղներդրանքների հասանելիությունը;
- հիմնել դեմո-այգիներ տարածաշրջանում մշակաբույսերի նոր տեսակների փորձարկման համար;
- ավելի շատ փորձի փոխանակման միջոցառումներ և գործարար հանդիպումներ կազմակերպել:
M4M-ի աշխատակազմը օգնության ձեռք կմեկնի ագարակատերերին վերոնշյալ աշխատանքների իրականացման, ինչպես նաև առավել կայուն համագործակցության և բիզնես կապերի ամրապնդման հարցերում:

Business to Business Second Meeting: Facilitating the Process of Better Cooperation among Market Players
Generally Business to Business (B2B) meetings have an important role in the broader context of society and in the context of organizational life. Generally business meetings allow participants to develop significant exchange relationships among themselves. These exchanges can be in a form of business negotiations, personal favors, promises, understandings, etc. This kind of meetings aim to develop transparency and trust among the participants, help to evaluate and judge the integrity, competencies and skills of each other, allow them to develop strong social and business relationships built on trust also to learn the relative norms of initiating organization/project as well as its idiosyncratic culture. Also, they allow “slide-line” conversations among participants that are often very valuable in accomplishing the various business agreements. Thus the main advantages of the B2B meetings are that they help to:
·bond teams together;
·result in people feeling more inspired;
·bring out the best in people;
·result in more productive communication;
·result in breakthrough thinking;
·build stronger business relationships built on trust.
In case of the target region of Markets for Meghri (M4M) project, which is Meghri region, actors here have low access to market information. Public services are under-funded so that little or no published information on markets, prices, trends, key market players. Weak organization between farmers, high transaction costs for buyers and trust between farmers and buyers is poor. Negotiations between farmers and supermarkets (big-scale traders) are not founded on long lasting commercial relationships and qualitative logistics management. Marketing and selling follow traditional patterns, with producers selling individually to traders from Yerevan at a low price. To overcome these issues in the framework of M4M project two B2B meetings have already been organized. On June 1, 2013 “Markets for Meghri” (M4M) project initiated the organization of the first Business to Business meeting for fruit producers of Meghri region and potential buyers from all over Armenia for the discussion of issues regarding potential cooperation between these parties. The Business to Business (B2B) meeting took place in Agarak city. During this event the linkages were established between farmers and the processing and trading companies. First value chains were established thanks to which a small quantity of naturally dried fruits from Meghri has been packed, labeled and exported to Switzerland and Russian Federation for tasting. Taking into account the first positive results of the B2B meeting, M4M project decided to continuously support to this initiation in order to fully contribute to the establishment of these value chains for securing the sustainable development for small-scale producers of Meghri region. As such, from December 6 till 8, 2013, the Project organized the second Business to Business meeting which took place in Tsaghkadzor. This time the project team organized the event near the capital city in order to include more representatives of upstream operators of the value chain i.e. buyers, super markets’ representatives, processing companies, exporting companies etc. The event mainly aimed to:
·establish a strategic alignment for further cooperation between small scale farmers/producers from Meghri region and buyers/final consumers;
·understand producers’ and customers’ challenges and imperatives;
·define opportunities and priorities of the mutually beneficial cooperation;
·build consensus around solutions;
·develop new value chains;
·further support to the established linkages.
Event started on 6th of December with the opening ceremony during which HE Ambassador of Switzerland in Armenia Mr. Lukas Gasser, Director of CARD Foundation Mr. Gagik Sardaryan, Co-manager of M4M project Mr. Eugene Ryazanov from HELVETAS Swiss Intercooperation, Co-manager of M4M project Ms. Hasmik Altunyan from CARD Foundation, representative from Syunik Marzpetaran and M4M team members made speeches. On the next day the participants were included into more practical activities and formed two working groups namely “Dried Fruits” and “Fresh Fruits”. Working groups were formed according to the participants’ spheres of activities and interests. Each working group had a very productive discussion regarding its main obstacles and the ways of overcoming them. The discussions were organized in the format of “Knowledge Café” in order to make the debates more alive, effective and participatory. There were very active and productive discussions in the working groups. Farmers and small-scale producers of Meghri region during the group presentations have raised the main problems and obstacles which were preventing them to become sustainable and higher volumes supplying participants of value chains. The main problems are related to the lack of storages with relevant conditions, absence of labelling and packaging facilities, non-compliance with international quality standards, lack of financial resources and innovative technologies for the further development, lack in sufficient quantities of homogeneous products for exporting and linkages with the consumers, absence of market penetration skills. From the buyers’ point of view, the main problem in Meghri region is the absence of a general collection centre and the coordinating/aggregiating point with which the buyers can be in contact as it is not realistic to stay in a permanent touch with around 1500 small-scale producers. Also, wholesale consumers, both in the international and local markets need a homogenous product which should be relevant to the international and local standards. In case of Meghri region this is a complicated issue as there are around 1500 small-scale households here which are, for example, in case of dried fruit production, using different methods of drying and storing technologies and practices.
During the working sessions some of the issues were analysed comprehensively. Regarding the establishment of collection centre, M4M project manager Ms. Hasmik Altunyan mentioned that this initiation was proposed by buyers/consumers and not by farmers and without farmers’ aspiration strivings would be useless. Nevertheless, during the following discussions farmers were supporting this idea very strongly. “M4M is here to support you, to help you in your aspirations, to guide you towards them but not to dictate the way you should operate”, stated Ms. Altunyan.
The representative of Armenian biggest fresh fruit exporting company, named “AraratFruit” was also invited to this event, as besides covering around 65%[1] of fresh fruit export market, recently it has been engaged in fresh fruit processing activities too. The company carries out a complete business cycle which comprises all the levels of the chains from orchard to sales. “AraratFruit” is currently constructing a new, the biggest fresh fruit processing factory in the South Caucasus Region, which can consume and process all types of fruits of different qualities. During the B2B meeting certain provisional arrangements were made between “AraratFruit” company and farmers.
After the first B2B event, as it was already mentioned above, some value chains in the field of fresh fruit and dried fruit production were established between Meghri farmers and two supermarkets, one processing company and two agricultural consumers’ cooperatives. During the second event some groups of farmers, processing and trading companies could establish other value chains. It is worth to mention that among these farmers women are dominating, moreover these groups are led by women farmers as well- Siranush Qaryan and Lilit Avetisyan. Another group is led by a male farmer -Vanik Qaramyan. M4M will further support farmers, particularly in dried fruit production value chain, trying to create a “Meghri brand” and to promote that in the international markets as well. It is worth to mention that thanks to the project three groups of farmers and two sole processors are already using the modern drying trays and innovative ways of drying technologies. For the first time Meghri farmers are making sliced dried persimmon as such adapting it to the demand and market trends of international consumers.
According to the participants’ opinions the event was very prolific and useful. As one of the lead farmers Aleksandr Hovhannisyan stated: “The meeting was very productive and effective in terms of establishing new business linkages and trying to find solutions to support farming development in the region. I would like to express my sincere gratitude to M4M staff to make this all possible”.
As an outline of work in groups, the following main suggestions on how the project can support farmers, were made by participants:
·to assist in establishment of collection centre;
·to improve the availability of input supplies;
·to establish demo-orchards (for testing new varieties for the region);
·to organize more experience exchange events and more frequent business to business meetings.
M4M staff will further assist farmers in realizing these activities and develop the established linkages to more practical and sustainable cooperation.